Dotační program 

"Oprav dům po babičce"

10 nejčastějších otázek:

1. Co dostanou žadatelé programu "Oprav dům po babičce"?

Žadatelé dostanou až 1 milion korun na optimální zateplení, které je podmínkou získání zálohové dotace a výhodného úvěru. Míra podpory bude 50% způsobilých výdajů na projekt. Oproti NZÚ se ještě připočte rodinný bonus a další výhody. Zásadní výhodou v tomto programu ale je, že dostanete celou částku dotace předem a na rozdíl mezi dotací a způsobilými výdaji lze čerpat zvýhodněný úvěr.

2. Bude možné renovaci rozšířit?

Ano. Renovaci bude možné rozšířit o další úsporná opatření a čerpat nemalé prostředky i na výměnu zdroje tepla, fotovoltaiku, ohřev vody, dobíjecí stanici pro elektromobil a další úsporná opatření. V celkové výši může zálohová dotace dalece přesáhnout milion korun. Stejně jako ve standardní Nové zelené úsporám obdrží příjemci navíc motivační bonus 10 tisíc korun za každou kombinaci úsporných opatření.

3. Kdy bude program spuštěn?

Dotační program bude spuštěn v září.

4. Co dalšího mohou žadatelé získat?

Úspěšní žadatelé zároveň získají od ledna 2024 možnost čerpat od stavebních spořitelen zvýhodněný úvěr, který pokryje rozdíl mezi způsobilými výdaji a vyplacenou dotací, a to bez nutnosti zástavy nemovitosti. Úrok se bude pohybovat mezi třemi až čtyřmi procenty, záležet bude na aktuálním úrokovém prostředí. 

5. Co je cílem dotačního programu? 

Využít stávající zástavbu, zrychlit tempo renovací starších dom, aby se domácnosti mohly chránit před růstem výdajů za energie a zároveň zabránit tomu, aby se obce rozšiřovaly do volné krajiny a zabírala se zemědělská půda.

6. Na koho program cílí?

Především na mladé rodiny, které si nemohou vzít hypotéky a které nejvíce pociťují důsledky vysokých životních nákladů. Rodinným bonusem ve výši 50 tisíc korun bude zvýhodněné každé nezaopatřené dítě žadatele. Rodiny navíc budou moci požádat o bonus i za další děti narozené v době po podání žádosti o podporu, přičemž posledním rokem možného dodatečného čerpání bonusu je rok 2030.

7. Na jaké nemovitosti se program zaměřuje?

Na všechny starší nemovitosti bez ohledu na to, zda je žadatelé získají v rámci rodiny nebo je koupí.

8. Kdo všechno může žádat?

Program je určen všem žadatelům, vlastníkům rodinného či rekreačního domu, kteří splní podmínky optimálního zateplení na stávající budově, nebo postaví dům splňující požadované parametry na místě odstraněného původního domu.

9. Kdy je možné začít čerpat finanční prostředky?

Zásadní výhodou dotačního programu je možnost čerpat finanční prostředky předem.

10. Kde vše vyřídím?
 

Krajská pracoviště SFŽP ČR

Věříme, že se starší domy budou díky dotačnímu programu "Oprav dům po babičce" nyní lépe prodávat. Chcete pomoci s prodejem domu? Obraťte se na nás.