Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

Jak je to s kouřením na balkoně? 

15.12.2023

Jak je to s kouřením na balkoně? Může vám někdo kouření na balkoně či lodžii zakázat?

Spory se sousedy kuřáky, jejichž cigaretový dým obtěžuje ostatní bydlící, jsou poměrně časté. Lodžie nebo balkon, které jsou ve výlučném užívání vlastníka bytu, nejsou veřejným prostorem. Regulovat kouření v domě však umožňuje domovní řád nebo společné prostory SVJ. 

Balkon a lodžie tak mohou být definovány jako společný prostor domu, v němž je kouření zakázáno.

Vymahatelnost tohoto dodržování je však nízká. Společenství vlastníků není oprávněno vlastníky jednotek nebo osoby užívající byt pokutovat a obrátit se na soud by bylo ve většině případů pravděpodobně zbytečné.

Jak uvádí právní specialisté, uspět v soudním řízení by bylo možné, pokud by kouř od souseda obtěžoval ostatní obyvatele domu nad míru přiměřenou poměrům. Co je míra přiměřená poměrům by posuzoval individuálně soud, ale nejspíše by se muselo jednat o velmi časté kouření více osob. U jednorázového či občasného kouření na balkóně či lodžii by soud žalobě nejspíše nevyhověl.

Teoreticky by šlo tento zákaz obejít tak, že se kuřák vykloní z lodžie nebo z balkonu, a tím je mimo tento prostor. Tímto způsobem by to mohlo být posuzováno i v případě kouření z okna.

Je to tedy opět spíše o míře ohleduplnosti v rámci společného soužití, která je na každém z nás..

*zdroj Novinky.cz