Krátkodobý pronájem se slušnou návratností

15.04.2022

Před Covidem se zdálo, že není lepší business, než krátkodobý pronájem, ať se jednalo o pronájem chaty v chatařské osadě, garsonky v centru Brna, nebo apartmánu na Lipně.

Trend zvyšující se poptávky po ubytování v soukromí je stále zřejmý. Rozhodně táhne komfortním ubytování v soukromí, kde se budete cítit jako doma, aniž byste byli někomu stále na očích, jako je tomu v hotelích. Covid ovšem s trhem krátkodobých pronájmů zahýbal. Protože je pro státní správu tento segment těžko uchopitelný (pro mě nepochopitelně), neprezentuje se jak moc byl obor zasažen.

Krátkodobý pronájem to naštěstí nezničilo. Za dva roky se obor přirozeně vyvinul, nějaké trendy se utlumily a nějaké nové vznikly. Kde je nabídka apartmánů na km² velmi vysoká, jako je například centrum Prahy, nebo Český Krumlov, tam to dostalo nejvíc za uši. Ještě bude dlouho trvat, než se přiblíží předcovidové obsazenosti.

Většina lokalit se pomalu vrací do zajímavých čísel. Ve městech jako je Písek, nebo České Budějovice pomáhají pracovní pobyty a již se začínají vracet zážitku chtivý turisté. Turistické evergreeny Šumava, Lipno, Krkonoše apod. se také oklepávají a s vyhlížející letní sezonou se zdá, že se letos konečně něco vydělá. V průběhu covidu vystřelil na oblíbenosti glamping a tinyhousy. Nabídka přímo úměrně roste s poptávkou po celém Česku. Krátkodobý pronájem mě pořád moc baví, jak v roli turisty, tak v roli hostitele. Je to obor, který vydržel těžké časy, stále se vyvíjí a nyní je v pozici, kdy určuje trendy. Při dobré analýze trhu a dané nemovitosti se dá zajímavě vydělat více než dlouhodobým pronájmem.

Záleží kolik času provozování krátkodobého pronájmu chcete věnovat. Pokud máte čas a chuť se o vše postarat, není co řešit. 

Najděte vhodnou lokalitu, nemovitost, vylaďte ji, udělejte super prezentaci a vítejte nové hosty.Je to časově náročnější, je to práce 24/7. Není pravidlo, že byste museli každý den sednou k počítači, nebo denně jezdit uklízet. Ale chce to být neustále na příjmu, abyste dokázali rychle reagovat na poptávky, nebo dotazy. rychlost v komunikaci je klíčová. Hosté očekávají, že budete odpovídat okamžitě. Vzhledem k vývoji technologií, to není problém, ale je třeba s tím dopředu počítat. Samozřejmě po ukončení pobytů je nutné vždy pečlivě uklidit, tak aby se další host cítil, jako že před ním nikdo v apartmánu nebydlel. Pokud budete se vším dopředu počítat, máte na vše čas, máte před sebou skvělý business, ze kterého můžete mít více než dvojnásobný příjem, než z dlouhodobého pronájmu.

V případě, že nemáte tolik kapacity se plně věnovat servisu ubytování, i tak Vás obor láká, existují pro Vás řešení. Pomůžeme Vám vyřešit otázku kompletní správy nemovitosti, komunikaci s hosty, úklid, praní prádla a drobné opravy. I přes to, že se nebudete sami věnovat správě, návratnost investice je vyšší, než při dlouhodobém pronájmu.

Ano je to tak, budete provozovat krátkodobé ubytování, téměř o provozu nebudete vědět a zisk vyšší, než dlouhodobý pronájem. Aby to vše platilo, je potřeba důkladnou analýzu lokality, vhodný výběr nemovitosti a odhodlání :-) V dalším díle mého blogu se podíváme blíže na výběr lokality, dodržení některých pravidel, abychom eliminovali zbytečné problémy.

Na závěr si dovolím být rýpavě edukativní. Před covidem byl pojem dělat děláš Airbnb jako něco sprostého. Na toto spojení jsem alergický, obzvlášť když takto krátkodobý pronájem jmenoval zástupce státního aparátu. Pro upřesnění Airbnb je online platforma na zprostředkovaní ubytování. Takže otázka: " Ty děláš Airbnb?" je úplně mimo, samozřejmě provozovatelem té online platformy nejsem!


Autor: Martin Mynář