Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

Myslíte si, že se teď nemovitosti neprodávají? Omyl!

25.09.2023

Patříte k těm, co si myslí, že se realitní trh zastavil a vůbec se neprodává? Manželé Mynářovi, kteří vedou rodinnou realitní kancelář, vás vyvedou z omylu.

Pavla a Martin Mynářovi a jejich děti: Mikuláš, Jonáš, Tadeáš, Rita, fenka Bibi a kočka Sůša

Pavla: Spoustu lidí se bojí, že se teď neprodává a tak mnohdy s prodejem své nemovitosti vyčkávají, ale není tomu úplně tak. Prodává se. Lidé se stále berou nebo rozcházejí, mladí lidé dřív nebo později hledají vlastní bydlení, senioři zase mění bydlení kvůli svému věku, kdy myslí více na praktičnost a pohodlí. Mnoho lidí mění bydlení kvůli své práci. Někdo se stěhuje do zahraničí a jiný se ze zahraničí vrací po letech domů. Potřeba bydlení u lidí nezmizela. Jen je to nyní pomalejší proces, než tomu bylo dříve.

Martin: S prodejem je teď více práce a je potřeba také více trpělivosti. Pokud se někdo rozhodne prodat svou nemovitost, je dobré si předem stanovit časový plán a podle toho také správně nastavit prodejní cenu. Často se setkáváme s tím, že lidé chtějí co nejvíce peněz za jejich nemovitost, což je pochopitelné, kdo by nechtěl :), jenže zároveň na prodej spěchají. Jsou netrpěliví a pak to vede k neuváženým krokům a k postupnému zlevňování nemovitosti po menších částkách, což není úplně ideální řešení.

Pavla: Tím, že se prodejní proces zpomalil, je potřeba více šlápnout do samotné prezentace. Už nestačí jen pár strohých informací a čekat na zájemce. Mimo popisu prodávané nemovitosti je dobré také přiblížit zájemcům okolí nemovitosti a vyzdvihnout všechny důvody, proč by nemovitost měli koupit. To ale není zdaleka vše. Kromě standardních realitních serverů je zásadní využít také propagaci na sociálních sítích.

Martin: Sociální sítě jsou kapitola sama o sobě. Je to nedílná součást dnešní doby a tak je potřeba k tomu přistupovat. Bez ohledu na to, jak vám samotným jsou sociální sítě sympatické či nikoliv. Mnoho lidí argumentuje tím, že tomu nerozumí, že tomu nevěří, nebo že je sociální sítě obtěžují a tak jsou pasivní i při samotném prodeji. To je ale škoda. 

Pavla: Zásadní je také to, jak samotné schůzky se zájemci vedete. Každé obchodní jednání má svá pravidla a ta je potřeba pečlivě dodržovat. My máme s Martinem to štěstí, že jsme prošli oba, troufám si říct, poměrně tvrdou školou obchodu na rádiu, kde jsme společně několik let působili. Absolvovali jsme nespočetné množství obchodních schůzek, vyjednávání o cenách, organizovali jsme marketingové prezentace a starali se o firemní klienty.

Martin: Nejen díky těmto zkušenostem víme, že se snadno udělá při obchodním jednání chyba. Vše je ale o tréninku a obchodní dovednosti jsou něco, co se dá naučit. Pokud jste v obchodu kovaní, víte dopředu, co máte čekat a na co je třeba se připravit. I když vždycky se může najít něco, co vás může zaskočit, i přes všechny nasbírané zkušenosti.

Pavla: Určitá pravidla je potřeba dodržovat nejen při prodeji nemovitosti, ale platí to i u pronájmů. Po pronájmech je v současné době veliká poptávka. Určitou roli v tom sehrála inflace, vysoké hypotéky a válka na Ukrajině. Zájemců o nájemní bydlení je mnoho. O to víc je důležité vybrat toho správného nájemce a fázi výběru nepodcenit.


Martin: V dnešní době řeší mnoho lidí také problémy s dluhy a exekucemi. Je důležité, aby nájemce byl nejen solidní, ale také solventní. My veškeré zájemce prověřujeme. Existuje na to několik dostupných registrů. Dále také klademe velký důraz na to, aby splňovali všechny požadavky pronajímatele. Je potřeba se hodně ptát. Bez otázek pravděpodobně nedostanete odpovědi a také informace, které vás zajímají a které mohou být pro pohodový nájemní vztah klíčové.

Pavla: Pokládáme otázky nejen samotným zájemcům o bydlení, ale v první řadě pronajímatelům. Jsou to oni sami, kteří by měli vědět a nebo si alespoň ujasnit, koho vlastně do jejich bydlení hledají. Jedině tak se pak můžeme přesněji trefit do jejich představy. Na jak dlouho někoho hledají? Co pronájmem řeší? Mají nějaké preference, konkrétní představy o nájemci? Kolik lidí do nájemní nemovitosti chtějí? Co případný kuřák, nájemník se psem? Je něco, co jim vysloveně vadí?

Martin: Je toho daleko víc. Ale tuto fázi nelze přeskočit. Je nesmírně důležitá. Zabere to sice čas, ale určitě se to vyplatí. Je to velký předpoklad, aby nájemní vztah fungoval takřka bez starostí. Samozřejmě vám nikdo nezaručí, jak se nájemní vztah bude vyvíjet dál, ale takto můžete určitě předejít mnoha komplikacím.

Potřebujete pomoc s prodejem nebo s pronájmem vaší nemovitosti? Ozvěte se nám. Rádi vám pomůžeme.