Vlastní bydlení nebude samozřejmost

21.06.2022

O nájemní bydlení bude větší zájem. Potřeba bydlení je stále stejná, ta se nikdy nezmění. Lidé stále potřebují bydlet, stále se životy lidí vyvíjí a tím i jejich potřeby bydlení.

Dostupnost vlastního bydlení se mnoha lidem vzdaluje. Myslím, že se začneme v tomto směru přibližovat západní Evropě. Důvodů proč bude méně dostupné vlastní bydlení je více. Pro mladé lidi je dnes velmi obtížné dosáhnout na hypotéku, vysoká míra inflace zdražuje vše, ubývá tedy i peněz v peněžence a hůře se šetří vlastní zdroje. Zdražují se stavební materiály, pracovní síla a tím i nemovitosti. Ale co vše zasahuje do zdražování je téma samo o sobě. Vlastní bydlení nebude tak samozřejmé, jako tomu bylo dříve a bude přibývat poptávky po nájemním bydlení. V Česku je na nájemní bydlení nahlíženo jako na bydlení druhé kategorie, což je naprosto zbytečné. Musíme si zvykat, že tomu tak bude a zvyšující se poptávkou bude stoupat i kvalita nájemního bydlení. Je to naprosto přirozený proces, na který se osobně velmi těším. Mohlo by se nám podařit přenést ze západních zemí spoustu dobrých zkušeností okolo nabídky nájemního bydlení.

Věřím, že se tím opět zvedne životní úroveň a tím i všeobecná spokojenost.

Nemusíme se tedy bát budoucnosti, že nebudeme mít kde bydlet. Možná se nám jen o několik let posune nákup vlastní nemovitosti a mezi tím budeme i tak bydlet na vysoké úrovni.


Autor: Martin Mynář