NEBUĎ SRAB! NAMOČ SE PRO RANOU PÉČI
Zhruba před 4 roky jsme s Martinem propadli otužování. Už několik let před tím, jsme zakončovali sprchu studenou vodou. Ten pravý zlom v otužování přišel ale v létě 2019, kdy Martin objevil Wima Hofa, nejznámějšího propagátora otužování, který se vrhá do ledových vod pravidelně po celý rok. Přečetli jsme si knížky o Wimovi, nastudovali vše, co bylo dostupné na internetu a dostali chuť naše otužování posunout dál.
O to víc mne potěšilo, když se mi ozvala Zdenka Kohoutová ze Společnosti raná péče s jejich akcí NEBUĎ SRAB A NAMOČ SE PRO RANOU PÉČI.
Je totiž skvělé, když můžete spojit užitečné s užitečným :).
Zdenka mi vysvětlila, co všechno stojí za Společností Raná péče, komu a jak pomáhá a detailně mě seznámila s jejich akcí NEBUĎ SRAB A NAMOČ SE PRO RANOU PÉČI. Slovo dalo slovo a my máme obrovskou radost, že jsme za naši společnost MYNARO mohli přispět a alespoň trochu pomoci rodinám vypořádat se s nepřízní osudu. Pomoci můžete ale i vy a nemusíte být vůbec žádní otužilci-ledoborci :)!
Možná se ptáte, co má společného Společnost pro ranou péči s otužováním.
2 JEDNODUCHÉ KROKY, JAK NA TO:
1. Podpořte rodiny, které vychovávají dítě s postižením, jakoukoliv finanční částkou. Učinit tak můžete zde>>.
2. Ponořte se, namočte se jakkoli do studené vody. Třeba v rybníku, v potoce, v lavoru, dejte si studenou sprchu. Symbolicky tak podpoříte rodiny dětí s postižením. Můžete se u toho také vyfotit, natočit video a zveřejnit to na svém FB nebo Instagramu s hashtagem #nebudsrab a ještě lépe poslat tuhle výzvu dál, ať nás pomůže, co nejvíce. Každá koruna a každá studená kapka se počítá !!! :)
A co všechno můžete získat pomocí otužování?
Otužování je totiž skvělou formou, jak se naučit bojovat se strachem a jak překonat své limity. I přesto, že se venku otužujeme už delší dobu, lhala bych, kdybych tvrdila, že se těším. Než vstoupím do chladné vody, vím přesně, co mě čeká. Vždy bojuji s počáteční obavou a nechutí. Pak se ale přemůžu a výsledný pocit je prostě k nezaplacení. Nejenže mám výborný pocit, že jsem to zvládla, ale také se dostaví skvělá nálada.
Při otužování se do těla vyplavují endorfiny (hormony štěstí) a také adrenalin. Samotné otužování má nespočetné množství pozitivních vlivů na naše zdraví a náladu, například na bolesti zad, vysoký krevní tlak nebo alergie.
Ale jak tedy začít, abychom si z otužování vytvořili návyk a aby to nebyla jen jednorázová hurá akce?
1. KROK : Začněte u vás v koupelně
Začněte tak, jako jsem před mnoha lety začínala já. První týden si každý den pouštějte studenou sprchu pouze na nohy a to jen na pár sekund, na závěr vašeho sprchování, než vylezete z vany. Druhý týden dělejte to samé, jen s tím rozdílem že to nyní zkuste vydržet celou minutu.
Po dvou týdnech přidejte celé tělo. Jděte na to postupně. Nejdřív se klasicky osprchujte a na závěr otočte kohoutek na studenou. Vydržte to chvilinku a každý den to takto opakujte celý další týden. Čtvrtý týden zkuste prodloužit dobu. Já jsem si postupně limit prodlužovala a dneska už vydržím ve studené sprše i čtyři minuty. V rámci otužilecké akce "Covide, nezlob mě" jsem na Lipně vydržela dokonce osm minut, ale to už mi opravdu cvakaly zuby :) a pokud začínáte, rozhodně to nedoporučuju.
2. KROK: Přesuňte vaše otužování ven
Po cca měsíci, kdy se již pravidelně otužujete v koupelně, a jste již na studenou vodu zvyklí, přesuňte vaše otužování ven do přírody. Vyzkoušejte rybník, řeku nebo si domů či na zahradu pořiďte sud na otužování. Ne vždy je totiž voda v koupelně tak studená, jako když se vrhnete do ledových vod venku v přírodě.
My s Martinem jsme se začali s venkovním otužováním na konci srpna. Martin měl narozeniny a já mu jako překvápko pořídila na zahradu dubový sud z Moravy. A tím začalo naše pravidelné otužování venku. Do podzimu jsme si tam přidávali led a v zimě jsme ho naopak museli v sudu rozbíjet, abychom se zde ponořili. Pokud nemáte možnost pořídit si sud, nevadí, otužujte se v řece nebo v rybníce. Pokud je to jen trochu možné, otužujte se ve dvou a nechoďte do venkovních vod sami. Já osobně spíš ve vodě sedím, stojím a jen zřídkakdy plavu. Pokud máte jakékoliv zdravotní potíže, konzultujte raději otužování s vaším lékařem.
3. KROK: Důležitá je pravidelnost a vytrvalost
Pokud to s otužováním myslíte vážně, je třeba dbát na pravidelnost. Zvolte si to jako prioritu a otužujte se alespoň 1x týdně. Zkuste se začátku vydržet chvilinku, další týden opět, poté zkuste prodloužit třeba na jednu minutu a postupně se zkuste dostat až na 3 minuty. Takovéto otužování styl hurá akce, kdy vlítnete do vody a zase z ní vylítnete, je dobré pro pobavení, ale pro výsledný efekt to nemá žádný vliv.
Uvidíte, že když po nějaké době překonáte vaší "pohodlnou" hranici, hecnete se a budete schopni vydržet déle než 1 minutu (ideálně 3 minuty), výsledek bude k nezaplacení. Nejen, že se vám zlepší nálada, doslova se vám vleje krev do žil a budete plni energie, ale po čase uvidíte, že se vám zlepšuje i vaše zdraví. Navíc je dokázáno, že při otužování se dokonce i hubne.
Důležité je vydržet a vydržet každý týden, každý měsíc navzdory počasí. Pokud budete nemocní, samozřejmě vynechejte a k otužování se vraťte opět v okamžiku, kdy se budete cítit fit. S otužováním v sudu jsem já osobně začala v srpnu a otužovala se každý týden. V prosinci jsem zjistila, že jsem těhotná. Přemýšlela jsem, zda nebudu muset otužování přerušit. Přečetla jsem si mnoho článků ohledně těhotenství a otužování a protože nic nemluvilo proti, pokračovala jsem dál. S otužováním jsem přestala týden před porodem.
Nevím, zda to bylo i samotným otužováním, ale těhotenství jsem si moc užila. Cítila jsem se fit a skvěle a necítila jsem se ani nikterak ohrožená, když v následujícím roce začal být obrovským tématem v tu chvíli pro všechny neznámý covid.
4. KROK: Najděte si parťáka
Pokud vás láká otužování, doporučuju si na to najít parťáka. Můžete se vzájemně podpořit, až se vám nebude chtít. Otužování je hodně o hlavě a budou chvíle, kdy se vám jednoduše chtít nebude. Budete se vymlouvat na čas, na počasí, na to jak se cítíte, na náladu..věřte mi, bude toho spoustu :). Ne nadarmo se říká, ve dvou se to lépe táhne. Jakmile budete mít někoho dalšího, kdo v tom pojede s vámi, hůř se budete vymlouvat.
Když jde do ledového sudu Martin a mně se moc nechce, nakonec stejně také jdu. Nechci zůstat pozadu. Navíc, když vidím, jak skvěle se pak cítí, nechci se o ten pocit nechat připravit. A funguje to i obráceně. Kolikrát si řeknu, vždyť jsou to jen 4 minuty, co to je z celého dne. A jdu.
Když jste v ledové vodě, dýchejte, prodýchejte to a uvolněte se. Nejen o otužování, ale také o dýchání hodně napsal právě Wim Hof a jeho knihy moc doporučuju. Okamžik samotného otužování každý prožívá jinak. Soustřeďte se jen sami na sebe a na svůj dech.
Dost možná, že se vám podaří při otužovacích akcích najít fajn lidi, kteří jsou nalazené na stejné hodnoty jako vy. Nám samotným přineslo otužování a i nadále přináší nejen skvělé pocity, lepší náladu a dobrou imunitu, ale zažili jsme díky němu i nové výzvy. V únoru 2020 jsme byli společně s Martinem osloveni jakožto nadšení otužilci za účelem účasti v televizním pořadu Běžkotoulky (mimo zimu je tento pořad známý jako Cyklotoulky).
Ponořili jsme se do zamrzlého lipenského jezera ve speciální kleci vyrobené přímo k těmto účelům. Byl to fantastický zážitek. Seznámili jsme se se skvělými lidmi, nebe bylo krásně modré a svítilo sluníčko. Člověk by skoro zapomněl, že mrzne :). Dalším ponorem v jezeře jsme poté podpořili celorepublikovou akci s názvem "Covide, nezlob mě," která mj. upozorňovala na pozitivní vliv otužování v rámci získávání větší imunity proti nachlazení.
V čem vidíme sílu otužování?
Oba dva s Martinem jsme rádi, že jsme si z otužování vytvořili návyk. Je to součást našeho životního stylu, bez kterého si už svůj život nedokážeme představit. Je to pro nás důležité nejen kvůli tomu, že jsme za ta léta na sobě zpozorovali spoustu zdravotních změn, ale také to, že neustále posilujeme naší mysl, limity a odhodlání. Tak tedy na zdraví!